נפחות ברזל, נפחות ברזל מודרנית

נפחות ברזל עבר הווה עתיד

נפחות ברזל הייתה אחד המקצועות המוערכים. מוצרי ברזל היו מבוקשים מאד מאז ושהתגלה לאדם לפני כ 2,500 שנה, ואיתם היו מבוקשים אנשים היודעים לעבד את הברזל וליצור ממנו כלים שונים חלקם הגדול למטרות מלחמה.
בעבר היה נהוג לשייך שם משפחה לאדם על פי עיסוקו, בייחוד אם היה זה עיסוק נחשב, ומכאן אנו למדים כי הנפחות הייתה מקובלת. השם Smith (סמית') , Blacksmith משמעותו נפח, והוא אחד משמות המשפחה הנפוצים ביותר בעולם. עד היום יש שמות משפחה רבים שמשמעותם נפח או נפחות.

עם המהפכה התעשייתית במאה ה 19 ופיתוח שיטות עבוד ברזל ופלדה ממוכנות, עבר יצור מוצרי ברזל למפעלים ומקצוע הנפחות איבד את יוקרתו כמקור כפרנסה. האנשים העוסקים כיום בנפחות ברזל הם בעיקר יוצרים, אשר בונים את יצירות האמנות והאומנות שלהם מברזל.

נפחות ברזל – מה עושים עם זה?

מוצרי ברזל נפוצים ושימושיים גם היום, אלא שכאמור שרובם מיוצרים במפעלים. בימינו, בנוסף להיותו חומר המשמש פסלים, מצא לו הברזל שימוש נוסף כחומר לביטוי שאיפה ליצירה ולייחודיות, גם בפריטים שהם לכאורה רגילים.
באמצעות עיצוב יצירתי ואמנותי הממומש על ידי נפחות ברזל הופכים היוצרים פריטים פשוטים לעבודת אומנות מיוחדת. מעקה ברזל פשוט מקבל חיים עם ודוגמאות ופיתוחים, כמו גם סורג לחלון, מדפים, מתלים, שולחנות, כסאות, עמודי ספרים ועוד. על כך יש להוסיף את עבודות הפיסול והיצירה לנוי בהן הופך הברזל הקר לעדין ואלגנטי.

נפחות ברזל

נפחות ברזל אם כך, היא שילוב של עבודת כפיים אומנות. יש לזכור שבימיינו, מקובלת יותר נפחות ברזל מודרנית.

הנפחות הקלאסית מבוססת על מספר כלים ושיטות בסיסים, דרכי שימוש בבפטיש וסדן, עבודה בחום, חיתוך באיזמל וריקוע. נפחות ברזל מודרנית מוסיפה ליכולות אלו טכניקות חיתוך, חיבור ועיבוד המשתמשות בכלים מודרניים, עובדה המקלה על ומקצרת את זמן העבודה.
בוגרי קורסים לנפחות ברזל מודרנית בסדנה הם בעלי יכולת ליצור פריטים שונים כיד הדמיון הטובה עליהם.